NÁŠ PRÍBEH

Femmes Fatales je dievčenská rocková kapela z Bratislava, ktorá vznikla v roku 2007. Väčšina dievčat sa už poznala z predošlého hudobného pôsobenia, no prvé kroky k vzniku Femmes Fatales spravili Mirka s Lubkou keď sa jedného dňa stretli pri pive a dohodli sa na nacvičení prebratého repertoáru za účelom duetového gitarového hrania. Začali sa teda pravidelne stretávať a dávať dokopy playlist. Čo však čert nechcel, z prebratého repertoáru plynulo prešli k tvorbe vlastných skladieb, v ktorých sa mohli dokonale vyblázniť. V tomto období vznikli napríklad Hej Stoj!, či Ráno a fľaška. Niečo tomu však chýbalo, preto sa dievčatá rozhodli osloviť speváčku Viki, a tá sa k nim bez váhania pridala.

Ako už bolo zvykom, Mirka s Lubkou sa rozhodli ísť hudobne inšpirovať do rockového podniku na koncert svojej obľúbenej kapely. Tam nečakane stretli Sandru. Stačila krátka zmienka o rozbiehaní kapely a už v tom bola namočená aj ona. Nastal čas vymyslieť názov kapely. Baby teda spustili kampaň s heslom „hľadá sa názov pre kapelu“. Netrvalo dlho, stačil dobrý tip a názov bol na svete – Femmes Fatales. 

Už tomu chýbala len jedna vec, bicie. Po krátkom snažení a prehováraní napokon svoje áno povedala aj bubeníčka Mirka Benka a tak bola kapela konečne kompletná. Začalo sa teda intenzívne makať na vlastných skladbách a repertoár narastal ako huby po daždi. V roku 2009 sa dievčatá rozhodli urobiť krok dopredu a vybrané skladby nahrať v štúdiu. Koncom roka teda vzniká prvé demo Femmes Fatales.

Po skoro dvoch rokoch hrania prišiel na kapelu zatiaľ najväčší úder. Bubeníčka Mirka Benka sa rozhodla nadobro ukončiť svoju hudobnú kariéru a kapela sa preto začala obzerať po vhodnej náhrade. Čo sa zdalo na začiatku nemožné, sa náhle zmenilo, keď vďaka inzerátu kapela natrafila na Ivet Mikolaiovú, budúci motor Femmes Fatales. Ako sa hovorí, Ivet bola v správnom čase na správnom mieste. Neskôr sa k nim ako hosť pridala huslistka Marta Hornyak a v septembri 2011 im konečne vychádza debutový album s názvom “A čo, že sme ženy!”

Koncom roka 2011 kapelu oslovil rakúsky manažér Erich a ponúkol dievčatám pôsobenie v zahraničí. Tak vznikol projekt „LadyROCK“, vďaka ktorému baby výrazne rozšírili svoj repertoár a dostali sa aj a hranice „Československa“. To samozrejme neznamenalo koniec Femmes Fatales, „ženy rock´n´rollu“ bez problémov zvládajú obe kapely.

Začiatok roku 2014 sa niesol v znamení ďalších zmien v zostave kapely. Svoj odchod ohlásila klávesačka Sandra, ktorá sa však naďalej, rovnako ako Marta, objavuje na koncertoch ako hosť. V lete toho istého roku sa dievčatá opäť vrátili do štúdia, a tak vzniklo EP Žúúúr! a súčasne aj prvý oficiálny videoklip s rovnakým názvom. 

V priebehu rokov 2015 a 2016 dievčatá usilovne pracovali na nových skladbách, tentokrát v anglickom jazyku, aby ich mohli prezentovať aj v zahraničí. Koncom roka 2016 sa rozhodli nahrať svoje tretie CD, ktoré napokon vyšlo začiatkom roka 2018 pod názvom “Femmes Fatales”. Týmto CD sa dievčatá zároveň rozlúčili s aktívnou kariérou a v súčasnosti sa venujú najmä rodinným povinnostiam. Či ide o definitívnu rozlúčku, alebo len dlhšiu pauzu, ukáže až čas 🙂 

Rock on girls!